BlogJapon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar? Yapışkanlar bazı durumlarda sirke ile direkt olarak veya bir bez yardımı ile temizlenebilir. Emici olmayan yüzeylerden yapışkan lekelerini çıkartmak daha zordur. Bu tür yüzeyle için neft yağı veya aseton kullanmak etkili bir yöntem olacaktır.

Yapışkanlar genellikle soyulan bir yapıdadırlar. Bu sebepten dolayı yapışkan lekelerini çıkarmak için çözücü maddeler kullanmanız işe yarayacaktır. Şimdi gelelim türlerine göre yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar? Sorusunun cevabına hep birlikte bakalım.

Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. Zamk türü yapıştırıcılar: Bu tarz modern ve kuvvetli yapıştırıcıları çıkarmak oldukça zordur. Çıkarmaya çalışırken kumaşa zarar vermeniz olasıdır. Bu sebepten dolayı bu tarz yapışkanları çıkartmak için kıyafetleri kuru temizlemeye yollayın ve dökülen yapıştırıcı türünü de mutlaka belirtin.
 2. Kırtasiye tipi yapıştırıcılar: Bu tarz yapıştırıcılar çoğu kumaştan aseton yardımı ile kolayca çıkabilmektedir. Mobilya üzerine dökülürse de temizlemek için sebze yağı veya krem kullanabilirsiniz.
 3. Plastik yapıştırıcılar: Bu türdeki yapıştırıcıları çıkarmak için kurumasını beklemeden harekete geçin! Öncelikle deterjanlı soğuk su ile yıkama işlemini gerçekleştirin, leke geçmemiş ise bir bardağın dörtte biri kadar sirkeyi kaynatın ve yapıştırıcı dökülen kumaşı veya giysiyi bu suyun içerisine bastırın. Bu işleme en az 15 dakika devam edin.
 4. Diğer yapışkan türleri: Bunların dışındaki yapışkan izlerinden kurtulmak için sıcak su ile temizleme yöntemini deneyin. Toz deterjanı iyice kumaşa sürtün ve dayanabileceği sıcaklıkta bir su ile yıkayın. Eğer oluşan leke yeni bir leke ise su ve sabun kullanabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Yapıştırıcılar üretiliş amacına hizmet edecek şekilde üretilmişlerdir ve istenilen yüzeyler üzerine yapışarak görevlerini yerine getirirler. Özellikle bu alanda yapıştırıcı olarak bir çok şeyden bahsedebiliriz. Bunlar arasında:

 • Japon yapıştırıcısı
 • Uhu
 • Etiket
 • Kontakt yapıştırıcı
 • Hayvan ve ya balık türevi yapıştırıcı
 • Lateks yapıştırıcılar
 • Plastik yapıştırıcılar

Kocaeli Temizlik Şirketleri

Bu ürünler oldukça kullanışlı olmasına karşın genel anlamda insanlar hiçbir yapıştırıcının lekesi ile uğraşmak istemez. Gerek elimize gerek giysilerimize gerekse de halımızda leke bırakacak olan bu ürün için Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar isimli bir makale yazarak bu konuda neler yapmanız gerektiğiniz anlatmak istedik.

Yapıştırıcılar arasında mesela uhunun çıkarılması için kurumasını beklemek oldukça mantıklı bir hamle iken etiket türü yapıştırıcı için kurumasını beklemek doğru bir hamle olmaz. Çünkü etiket türü yapıştırıcılarda leke bırakmadan önce hemen o kısmı su ile ıslatmalısınız. Ayrıca kontakt yapıştırıcı türünde de bu şekilde hemen su ile leke giderilebilir. Hayvan ya da balık türü yapıştırıcı lekelerinin de çıkarılması için öncelik ile bir soğuk suya sokulması gerekmektedir.

Ardından da bu bölgenin üzerine ev tipi amonyak dökerek lekenin çıkarılması sağlanabilir. Aynı zamanda da çamaşır su dolu bir karışım içinde de bu leke çıkarılabilir. Bu şekilde Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar isimli makalemizi okuyarak daha fazla nasıl işlemler uygulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Japon yapıştırıcısı tırnaktan nasıl çıkar, japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar asetonsuz sorularınızın cevabı için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Giysi ve Halıdaki Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Giysi ve Halıdaki Japon Yapıştırıcısı

Giysi ve Halıdaki Japon Yapıştırıcısı

Giysi ve halı üzerindeki japon Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar, şimdi de bunu öğrenebiliriz.

 1. Beyaz temiz bir bezi aseton esaslı bir oje çıkarıcı ile ıslatınız
 2. Yapıştırıcı lekesi olmuş olan kumaşın iç kısmında kalan küçük bir dikiş yerinde bu aseton içeren oje çıkarıcıyı deneyerek kumaş dokusuna zarar verilmediğinden ve kumaşta her hangi bir renk atmanın yol açmadığına emin olunuz
 3. Oje çıkarıcıyı emdirdiğiniz bez ile japon yapıştırıcısı olan noktayı ovmadan bastırma şeklinde tamponlayınız
 4. Kağıt havluyu 1-2 dakika yapıştırıcının üzerinde bekletiniz
 5. Kumaş üzerindeki japon yapıştırıcısını hafifçe kazıyınız
 6. Eğer japon yapıştırıcı kumaşın arka tarafına kadar geçer ise bu işlemi lekenin her iki tarafına da birkaç defa tekrarlayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Merdiven Temizliği

Asetonsuz Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Evinizde oje türevleri ve aseton bulunmuyorsa asetonsuz Japon lekesi nasıl çıkar diye araştıracaksınızdır. Evinizde aseton yoksa elinizi veya lekenin bulaştığı eşyanın o kısmını ılık bir suyun içerisinde yapıştırıcı yumuşayana kadar bekletebilirsiniz. Japon yapıştırıcı iyice yumuşadıktan sonra sert bir cisimle yapıştırıcıyı hafifçe kazıyabilirsiniz.

Kaportadan Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Öncelikle para tuzağı kaportadan yapıştırıcı lekesi çıkaran ürünlerin de içeriğinin saf aseton olduğunu belirtelim. Elinizde aseton varsa onu kullanabilir, yeni model bir araç sahibiyseniz boyanıza zarar verip vermeyeceğini mail veya telefon aramasıyla öğrenebilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Metalden Nasıl Çıkar?

Hızlı işlev gören japon ve türevi yapıştırıcıları metal eşyaların üzerinden de çıkartmak mümkün. Özenli olmanız gereken konu boyayı kazımadan ve metali çizmeden leke olan noktaya hassas bir şekilde uygulama yapmak.

 1. Yöntem Sıcak/Ilık Su Kullanmak: İlk olarak Zarar vermeyecek mümkün olan üst seviye derecede metal üzerine sıcak su dökün. Deformasyon ve çizilmeyi engellemek için plastik bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın. Eğer su dökülmeyecek şekilde bir bölge ise bez yardımıyla sıcak kompleks uygulayarak lekeyi çıkartmayı deneyebilirsiniz.
 2. Aseton, Benzin ve Tiner Kullanmak: Metal üzerindeki lekenin üzerine taşırmadan aseton, tiner veya benzin dökebilirsiniz. Hangi maddenin daha az zarar vereceğini araştırmanızda fayda var. Metal üzerindeki boyaya zarar vermemek için pamuk, mikrofiber veya normal bez kullanarak işlemi tatbik edin. Temizleme işlemi bittiğinde temiz bir bez ile metal yüzeyini ovuşturarak kurulayın.

Aseton Yardımı İle Yapışkan Lekesini Çıkartma

Aseton yardımı ile de çoğu plastik yapışkan lekesini çıkartabilirsiniz. Fakat giysilerinizden veya kumaştan yapışkan lekesini çıkarmak için aseton kullanmadan önce küçük bir bölümde test edin. Kurumuş ve eski yapıştırıcı lekelerini çıkartmak için ise on bardak kadar suyun içerisine bir bardak sirke ekleyin ve lekeyi bu suyun içerisinde yarım saat kadar bekletin. Kullandığınız yapıştırıcı türlerine göre temizleme yöntemini kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz.